Bets10'un Yeni Sitesi Milyar'da 8.000 TL Hoşgeldin Bonusu Sizi Bekliyor! Hemen Üye Ol!

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto Kimdir?Bitcoin’in mucidi olarak bilinen Satoshi Nakamoto hakkında bu zamana kadar onlar makale yazıldı. Bununla birlikte halen Satoshi Nakamato’nun aslında kim olduğu tam olarak bilinemiyor. Bu mahlasın arkasındaki kişi ve kurumları ortaya çıkarmak isteyenlerin çabaları devam etmekte. Peki kim bu Satoshi Nakamoto?

Bitcoin, birçok finans kuruluşuna tepki olarak ortaya çıkan bir kripto paraydı. Bu zamana kadar internet dünyasındaki en önemli buluş olarak görülen Bitcoin’i ortaya çıkaran kişinin Satoshi Nakamoto olduğu belirtildi ama Satoshi Nakamoto adında bir kişi bulunmuyordu. Bir mahlas üzerinden kişi veya kurumlar bu parayı çıkarmış ve finans sektörünü aslında tehdit etmişlerdi.

Stefan Thomas Nakamoto Hakkında Araştırmalar Yaptı

İsviçreli bir kodlayıcı ve aktif bir topluluk üyesi olan Stefan Thomas, Nakamoto’nun forum mesajlarının her biri için zaman damgalarını (500’den fazla) kullanarak bir grafik çizmiş; sonuçta çıkan tablo Çarşamba Gecesi saat 05.00 ile 11.00 arasında neredeyse hiç mesaj yayınlamadığı. Bu kalıp cumartesi ve pazar günleri için de geçerli olduğu için, Nakamoto’nun bu saatte uykuya daldığını ileri sürmüş. Nakamoto, geleneksel uyku alışkanlıklarına sahip tek bir kişiyse, UTC 05:00 veya UTC 06:00 saat farkı kullanan bir bölgede ikamet ettiğini kanısına varılıyor. Bu bölge, Kuzey Amerika’nın Doğu Saati ve Orta Zaman Bölgesi’nin yanı sıra Orta Amerika, Karayipler ve Güney Amerika’daki kısımlarını da kapsamakta.

Stefan Thomas’ın bu iddiasının ne kadar doğru olduğu ise halen tartışma konusu. Bununla birlikte Satoshi Nakamoto’nun tek bir kişi olduğu iddiası da birçok kişiye göre fazla iyimser.

”Satoshi Nakamoto Benim”

İlgi çeken ve başarılı olan bir buluşun sahibi olmayı herhalde herkes ister. Bununla birlikte aslında bu sistemin “para babalarını” tehdit etmesi sebebiyle ortaya çıkmanın riskli olduğu bilinir. Bu yüzden Satoshi Nakamoto mahlasını kullanan kişi veya kurumların ortaya çıkması çok olası değil. İlgi görmek isteyen kişiler ise bunu bir fırsata dönüştürebilir.

İlk olarak Satoshi Nakamoto benim diyen kişi Dorian Nakamoto olmuştu. Projeyi tasarladığını ama artık başkalarına devrettiğini belirten Dorian Nakamoto, daha sonrasın bu cümlelerinin doğru olmadığını açıklamıştı.

2014 yılında vefat eden Hal Finney ise Dorian Nakamoto’nun birkaç blok ötesinde oturuyordu ve bu kişinin Satoshi Nakamoto olduğu belirtildi. Satoshi Nakamoto’nun yazısına benzer bir yazı şekli bulunan Finney’nin gerçekten Nakamoto olup olmadığını ispat etmek ise çok mümkün görünmüyor.

Son dönemde ise Craig Wrigh, Satoshi Nakamoto benim diye ortaya çıktı. Kimliğimi gizleyebileceğimi sandım ama başaramadım minvalinde bir açıklama yapan Craig Wright’ı piyasada ciddiye alan herhangi bir kişi bulunmuyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top